Haberler

19 Mayıs Bisiklet Turu Havza Amasya Etabı Başladı

17 Mayıs 2024 Cuma 08:04

Samsundan Ankaraya 19 Mayıs Atatürkü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Türk bayrağı ile toprak götüren bisikletçiler Havza Amasya etabına başladılar.

19 Mayıs Bisiklet Turu Havza Amasya Etabı Başladı
Samsun'dan Ankara'ya 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Türk bayrağı ile toprak götüren bisikletçiler Havza Amasya etabına başladılar.

Atatürk ve silah arkadaşlarının Milli Mücadele'yi başlatmak üzere Samsun'a çıkışının 105. yılı dolayısıyla Ankara Keçiören Belediyesi tarafından organize edilen 19 Mayıs Bisiklet Turu kapsamında Samsun il merkezinden hareket eden bisikletçiler, turun ikinci etabı olan Havza Amasya etabına başladılar.

Bisikletçileri yolcu eden Havza Belediye Başkanı Murat İkiz bir gece Havza’da misafir edilen Türk Bayrağı ve Toprağı bisikletçilere teslim etti.

Başkan İkiz ayrıca bisiklet turuna katılanlardan Nuri Kahraman’a Keçiören Belediye Başkanı Mesut Özarslan'a teslim edilmek üzere Atatürk Evi Maketi teslim etti.

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz Atatürk ve silah arkadaşlarının Milli Mücadele'yi başlatmak üzere Samsun'a çıkışının 105. yılı dolayısıyla Ankara Keçiören Belediyesi tarafından düzenlenen 19 Mayıs Bisiklet Turuna katılan sporcuları tebrik ederek; “19 Mayıs tarihimizde önemli bir dönüm noktası ve bağımsızlık mücadelemizin başlangıcı. Havza ise Milli Mücadelenin ilklerinin yaşandığı Cumhuriyetin temellerinin atıldığı tarihi öneme haiz bir ilçe. Sizleri böylesi anlamlı bir organizasyonda Havza’da misafir etmekten onur duyduk. Rabbin yolunuzu açık etsin.”dedi.

Bisiklet turuna katılanlardan Nuri Kahraman, AA muhabirine, Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun'a çıkışının 105. yıl dönümü anısına düzenlenen 19 Mayıs Bisiklet Turu'nun ikinci etabının başladığını belirterek; “İkinic etabımızda Havza’dan Amasya’ya geçeceğiz. Turumuz kapsamında toplam 520 kilometre kat ederek 19 Mayıs’ta Ankara’ya ulaşacağız. Burada Keçiören Belediye Başkanı Mesut Özarslan'a toprak ve bayrağımızı teslim ederek turumuzu sonlandıracağız.” dedi.

Yapılan uğurlamanın ardından bisikletçiler Atatürk Evi önünden Amasya’ya doğru yola çıktılar.

19 Mayıs Bisiklet Turu Havza Amasya Etabı Başladı
19 Mayıs Bisiklet Turu Havza Amasya Etabı Başladı
19 Mayıs Bisiklet Turu Havza Amasya Etabı Başladı