Medya

Eski Başkanlardan 25 Mayıs Mesajları

Havza eski belediye başkanları Gazi Mustafa Kemal Atatürkün Havzaya gelişinin 101. Yıl dönümü neden ile kutlama mesajı yayımladılar.

Havza eski belediye başkanları Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Havza’ya gelişinin 101. Yıl dönümü neden ile kutlama mesajı yayımladılar.

Eski belediye başkanlarının mesajları Havza Belediyesinin resmi web sitesinden yayınlanarak halka ulaştırıldı.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir yapmış olduğu açıklamada mesaj yayımlayan belediye başkanlarına teşekkür ederek; “Her biri değerli belediye başkanlarımızın bu gurur günümüzde bizleri yalnız bırakmamaları bizler için önemli. Değerli başkanlarımıza halkımıza adına teşekkür ediyor, tüm halkımızın Bu gurur günü kutluyorum. “dedi.

1980 – 1984 yılları arasında belediye başkanlığı yapan Avukat Emir Ali Demiralp Havzanın Milli Mücadele için Atatürk’e güç verdiğini ifade ederek ; “Atatürk 101 yıl önce geldi Havzaya. Yalnızdı, yorgundu, yılgındı, arayış içindeydi. Havza ve Havzalılar ona ilaç gibi geldi. Şifalı sularında sağlığına kavuştu, bedeni güçlendi. Havzalılarla buluştu, tanıştı, konuştu görüştü ve yalnız olmadığını anladı. Morali güçlendi. Kuracağı ordunun en az üç yıllık yiyeceğini Havzalıların sağlayacağını açıkça bildirildi. Birlik ve beraberliğimiz vurgulandı. Atamız bu birlik ve beraberlik ten aldığı güçle yoluna devam etti. Ve sonunda bu  birlik ve beraberlik bizi zafere ulaştırdı. Birlik ve beraberlik içinde bu günlere geldik 101.yıla ulaştık.Birlik ve beraberlik duygusu bu ulusun sonsuza kadar onurla gururla hep daha ileriye gideceğinin teminatıdır. İşte Havzamız bu oluşumun,bu gelişimin başlangıç noktasıdır. Bu onur ve gururla inşallah nice101.yıllara da aynı azim ve kararla gideceğiz.” Dedi.

1989 – 1994 yılları arasında belediye başkanlığı yapan Mimar Salim Özen dönemi şartlarında Atatürk’ün zor anlarında Havza’ya geldiğini ifade ederek; “ Atatürk Havza’ya geldiğine Havza eşrafı Atatürk’e sahip çıkıyor. Milli Mücadelenin ilk temeli, ilk teşkilatı burada atılıyor. Amasya, Sivas ve Erzurum kongrelerinin hazırlıkları Havza’da yapıldı. Atatürk’ün Havza’ya gelişinin 101. Yılını her zamanki heyecan ile kutluyoruz.  Havzamızın konumunu meclisimizden parlamenterlerimizden, istikbalin ve istiklalin kurulduğu yerin anlaşılması için oto-urum yapılarak tarihi unvanın verilmesini istiyorum.  Tüm halkımıza, tüm Cumhuriyeti sevenlere Atatürk Evini ziyarete davet ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”dedi.

1994 – 1999 yılları arasında belediye başkanlığı yapan Eğitimci Celal Er ise mesajında; “Havzanın ve Havzalıların gurur günü olan 25 Mayıs’ın yani Atatürk ve Silah Arkadaşlarının ilçemize teşriflerinin 101. Seneyi devriyesini kutlamanın onurunu hep birlikte yaşamaktayız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a gelmesi ile başlayan ve 25 Mayıs 1919 Havza’ya gelmesi ile şekil bulan Milli Mücadelenin ilkleri yaşandı. Bu gurur Havzalılarındır. Bu vesile ile tüm hemşerilerimize saygılarımı sunarım.” Dedi.

1999 – 2004 yılları arasında belediye başkanlığı yapan Tuncer Keskin’de 1914 yılında Dünya Savaşı neden ile tüm Anadolu’da olduğu gibi Havza’da da sosyal hayatın bitme noktasına geldiğini ve fakirliğin başladığını ifade ederek; “Havzalılar bu zor şartlar altına Atatürk’ü bağrına basmış ve ev sahipliği yapmıştır. Devletimizin temeli Havzamızda atılmış, ilk adım, ilk heyet, ilk Milli müdafaa i hukuk cemiyeti Havza’da kurulmuş, Atatürk’ün çok önem verdiği silahlı birlikler Havza’da kurulmuştur. İlk marş Havza yollarında söylenmiştir. Amasya tamimi Havza’da yazımlı, Atatürk’ün ani bir kararla Havza’dan ayrılmasından dolayı bu tamim Amasya’da okunmuştur.  25 Mayıs 1919 bizler için kızıl elma yürüyüşünün başlangıcıdır. 7’den 70’e bu yürüyüşün gönüllü fertleridir. Atatürk Cumhuriyetin ilanından sonra defalarca Havza’ya gelmiştir. Eylül 1924’te Havzalılara ‘Sizler adınızı cumhuriyet tarihine altın harfler ile  yazdırdınız’ demiştir. Onun için bir Havzalı olmak bizler için bir ayrıcalıktır. Bütün Havzalılara selam ve sevgiler.” Dedi.

2004 – 2019 yılları arasında belediye başkanlığı yapan Avukat Murat İkiz ise mesajında Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıktığını, 4-5 gün burada kaldıktan sonra 25 Mayıs'ta Havza'ya gelip 18 gün geçirdiğini belirterek; “Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcı ve cumhuriyetin temelleri Havza'da atıldı. Mustafa Kemal Atatürk'ün burada 18 gün kalmasının nedenleri, Havza'nın o yıllarda güvenli bölge olması ve Havzalıların sahip çıkmasıdır.  Ayrıca o yıllarda böbreklerinden rahatsız olan Atatürk, 18 gün boyunca Havza kaplıcalarında tedavi olmuştur. Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetin ilanında Havzanın önemli yere sahiptir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Havza’ya gelişinin 101. Yıl dönümü ve Atatürk’ü anma günün Havzalılara, Samsunlulara ve hayırlı olmasını diliyorum.” Dedi.