Haberler

Amasya Şeker Fabrikasından Çiftçilere Bilgilendirme

8 Ocak 2020 Çarşamba 14:27

Amasya Şeker Fabrikasından tarafından Havzada Amasya Pancar Ekiciler Kooperatifi Üyesi çiftçilere yönelik 2020- 2021 kampanya dönemi hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Amasya Şeker Fabrikasından Çiftçilere Bilgilendirme

Amasya Şeker Fabrikasından tarafından Havza’da Amasya Pancar Ekiciler Kooperatifi Üyesi çiftçilere yönelik 2020- 2021 kampanya dönemi hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Özel bir tesiste düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatcı “Öncelikle geçen dönem 300 TL/ton pancar baz alım fiyatlarını Türkiye de ilk açıklayan şirket biz olduk. Açıkladığımız pancar alım fiyatı, diğer özel ve kamu şeker fabrikalarınca da kabul görerek diğer pancar ekicisi çiftçiler için de umut oldu, aş oldu ve iyi oldu kanaatindeyiz. 2020 - 2021 pancar kampanyası dönemi, pancar alım fiyatı Devletin açıklayacağı kesin pancar alım fiyatının 10 TL üzerinde olacaktır.” Dedi.

Toplantıya katılan Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Kayan ise Amasya Şeker Fabrikasının bölgeye kattığı değerin önemli olduğunu belirterek; “Bölge olarak fabrikamızı desteklemek adına elimizden gelen yapmaktayız.” Dedi.

Havza Belediye Başkanı kendi ailesinin de pancar ekicisi olduğunu belirterek; “Pancar parasının ne demek olduğunu çok iyi bilen birisiyim. İlçemizde azalan pancar ekimin arttırmak için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz. Bu konuda üzerimize düşen ne var yapmaya hazırız. Hiçbir şey yapamıyorsak bile çiftçimizi yolunu acar işini kolaylaştırmak adına elimizden geleni yaparız.” Dedi.

Programda son olarak konuşan Ak Parti Samsun Milletvekili Kırcalı ise şeker’in ve şeker pancarının stratejik bir ürün olduğunu belirterek; “Sizlerin ürettiği ürün gıdadan, ilaca hatta savunma sanayinde birçok alanda kullanılmakta. Sizlerin sorunlarının ve taleplerinizin çözümleri noktasında siyasiler olarak bizlerde üzerimize düşeni yapmaktayız ve yapmaya devam ediyoruz. Sizleri tebrik ediyorum. Burada bura da hem kooperatifinize hem de fabrikanıza sahip çıkmaktasınız. Şeker ailesi olarak birlik ve beraberliğinizden ötürü sizleri tebrik ediyorum.” Dedi.

Toplantıya Milletvekili Kırcalı ve Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatcı’nın yanı sıra Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Kayan, CHP İlçe Başkanı Ertaş Çoban, Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. Başkan Yardımcı Ahmet Özarslan, Yönetim Kurulu Üyeleri Nazmi Polat, İhsan Avcı, Fabrika Genel Müdürü Cemal Sunulu, Ziraat Müdürü Vekili Şakir Erol Yelen, Amasya Pancar Ekiciler Kooperatifi Müdürü Sefer Kaya, Havza Pancar Bölge Şefi Hüseyin Tevmen,  Havza Ziraat odası Başkanı Coşkun Genç, Havza Taşıyıcılar Kooperatif Başkanı Ramazan Gündüz, sulu birliklerinin temsilcileri, muhtarlar ve çiftçiler katıldılar.

Amasya Şeker Fabrikasından Çiftçilere Bilgilendirme
Amasya Şeker Fabrikasından Çiftçilere Bilgilendirme
Amasya Şeker Fabrikasından Çiftçilere Bilgilendirme
Amasya Şeker Fabrikasından Çiftçilere Bilgilendirme
Amasya Şeker Fabrikasından Çiftçilere Bilgilendirme